Depresyon Evreleri Nelerdir?
13 Temmuz 2024

Depresyon Evreleri Nelerdir?

Depresyon Evreleri

Depresyon, kişinin duygusal, zihinsel ve bedensel sağlığını olumsuz yönde etkileyen ciddi bir ruh halidir. Depresyonda olan bir birey sürekli olarak mutsuz, yalnız ve suçluluk duygusuyla dolu hisseder. Bu durum, kişinin hayatını anlamsız bulmasına neden olur. Depresyondaki bireyler, dikkatlerini toplamakta da zorluk çekerler. Depresyonun bilinen ve en sık görülen evreleri altı çeşittir. Bunlar ağır depresyon, doğum sonrası depresyon, melankolik depresyon, hafif ve süregen depresyon, mevsimsel depresyon ve atipik depresyon evreleridir.

Melankolik Depresyon Evresi

Melankolik depresyon yaşayan bireyler, daha önce severek yaptıkları hiçbir şeyi yapmak istemezler. Aile ve arkadaşlarından uzaklaşmaya başlarlar ve uyku düzenleri alt üst olur. Bu evredeki hastaların hareketleri her zamankinden farklıdır; ya daha hızlı ya da daha yavaş olabilirler. Ayrıca, melankolik depresyondaki bireylerde gözle görülür şekilde kilo kaybı yaşanır.

Ağır Depresyon Evresi

Ağır depresyon geçiren bireylerde uyku problemleri sıkça görülür. Bu, ya uyuyamama ya da normalden fazla uyuma şeklinde olabilir. Ağır depresyondaki bireyler, çok kilo alabilir veya çok zayıflayabilir, yani yeme sorunları yaşarlar. Dikkat problemleri de bu evrede sıkça rastlanan bir durumdur.

Atipik Depresyon Evresi

Atipik depresyon, diğer depresyon evrelerinden farklıdır. Bu evredeki bireyler duygusal dalgalanmalar yaşarlar. Atipik depresyonda sık sık bayılmalar görülebilir. Bu bayılmalar genellikle sıkıldıkça veya kalabalık ortamlarda bunaldıkça meydana gelir.

Mevsimsel Depresyon Evresi

Mevsimsel depresyon, genellikle belirli mevsimlerde ortaya çıkar. Bu depresyon türü, belirli bir mevsimde kötüleşir ve diğer mevsimlerde normale döner.

Distimi Depresyon Evresi

Distimi, hafif ve süregen bir depresyon türüdür. Bu depresyon türüne sahip bireylerde nedeni belli olmayan sızı, ağrı ve halsizlik en sık karşılaşılan durumlardır.

Doğum Sonrası Depresyon Evresi

Doğum sonrası depresyon, her kadında görülmese de bazı kadınlarda doğumdan dört beş ay sonra ortaya çıkar. Bu depresyon türüne yakalanan kadınlar, sık sık ağlama nöbetleri geçirme, uyumakta zorluk çekme, çabuk sinirlenme ve gerginlik problemleri yaşarlar.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon belirtileri, hemen hemen tüm depresyon evrelerinde sıkça rastlanan durumlardır:

  • Halsizlik
  • Yorgunluk
  • Uykusuzluk
  • Kendini işe yaramaz ve değersiz hissetmek
  • Kilo alma veya kilo kaybetme sorunları
  • Ölüm korkusu veya intihara karşı yatkınlık

Depresyonun her evresi, bireyin yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebilir. Bu nedenle, depresyon belirtileri gösteren kişilerin bir uzmandan yardım alması son derece önemlidir. Tedavi edilmediği takdirde, depresyonun yaşamı tehdit eden sonuçları olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mevsimsel Depresyon Nedenleri?

Mevsimsel Depresyon Nedenleri?

Evlilik Öncesi Depresyon Belirtileri

Evlilik Öncesi Depresyon Belirtileri

Ağır Depresyon Nedir?

Ağır Depresyon Nedir?

Sürekli Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Majör Depresyon Nedir?

Majör Depresyon Nedir?

Güncel

Depresyondan Çıkma Yolları Nelerdir?

Depresyondan Çıkma Yolları Nelerdir?

Güncel

İlaçsız Depresyon Tedavisi

İlaçsız Depresyon Tedavisi