Depresyon Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
12 Temmuz 2024

Depresyon Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Depresyon ve Tedavisi

Depresyon, ruhsal veya bedensel çöküntü olarak tanımlanan ciddi bir hastalıktır. Genellikle stresli yaşam koşullarının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bunun yanı sıra, sebepsiz yere erken yaşta meydana gelen kayıplar, travmalar ve genetik etkenler gibi birçok bireyin hayatta başa çıkması zor olan durumlarla karşı karşıya kalması sonucunda gelişebilir. Tedavi edilmediği takdirde depresyonun kalıcı hale gelme riski yüksektir. Bu nedenle, depresyon uzman bir doktor tarafından tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Antidepresanlar ve Kullanımı

Depresyon tedavisinde kullanılan antidepresanlar, hastalığın medikal tedavisinde önemli bir rol oynar. Bu ilaçlar, psikolojik tedavinin en az zararla atlatılmasında büyük önem taşır. Antidepresanların etkili olabilmesi için en az 3 hafta düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Tedavi tamamlanmadan ilaçların bırakılması, depresyonun yeniden ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle, depresyon ilaçları doktorun belirlediği saatlerde ve düzenli olarak kullanılmalıdır. Antidepresanların bazı yan etkileri olabilir ve bu etkiler ilaçların kullanımı esnasında veya sonrasında ortaya çıkabilir.

Antidepresanların Özellikleri ve Kullanım Talimatları

 • Antidepresanlar, doktor tarafından reçete edilmedikçe rastgele kullanılmamalıdır.
 • Antidepresanlar, ihtiyaç halinde veya arada bir kullanıldığında etkili olmaz; düzenli olarak ve belirtilen dozlarda kullanılmalıdır. Kullanım esnasında doz atlanmamalıdır. İlaç alım saati geçtiğinde, fazla doz alımı yapılmamalıdır. İlacın unutulması durumunda kısa süre içinde hatırlanırsa o günkü doz alınabilir ve ertesi gün aynı saatte devam edilmelidir.
 • Antidepresanlar, farklı türlerde olmasına rağmen birbirleri arasında üstünlük ilişkisi yoktur.
 • Antidepresanlar, kullanıldıktan yaklaşık 3 hafta sonra etkisini gösterir. Ancak, tam iyileşme birkaç ay sürebilir.
 • Antidepresanlar bağımlılık yapmaz.
 • Antidepresanların ani kesilmesi; sinir, huzursuzluk ve uyku bozukluğu gibi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle ilaçlar yavaş yavaş ve doz azaltılarak bırakılmalıdır.

Antidepresan Kullanımında Ortaya Çıkabilecek Yan Etkiler

Antidepresanların kullanımı sırasında hastalarda en yaygın olarak görülen yan etkiler arasında kalp çarpıntıları bulunur. Vücuda alınmış olan antidepresanlar, kalp atışlarında hızlanma ve ritim bozukluklarına yol açabilir. Bunun dışında;
 • Yaşama karşı isteksizlik
 • Duyguların aktif olarak yaşanamaması
 • Huzursuzluk
 • Kaygı
 • İştah azalması
 • Kilo kaybı
 • Baş ağrıları
 • Mide bulantıları
gibi yan etkiler de görülebilir.

Antidepresanları Bıraktıktan Sonra Ortaya Çıkabilecek Yan Etkiler

Bazı yan etkiler tedavi sonrasında da görülebilir. Tedavi sonrasında doktorlar tarafından bir ilaç bırakma planı hazırlanır ve bu plan doğrultusunda antidepresanların dozu aşamalı olarak azaltılır. Çünkü depresyon tedavisinde kullanılan ilaçların etkilerinin kaybolmasına beynin alışması zaman alır. Her hastada aynı yan etkiler görülmeyebilir ve her antidepresanın yan etkileri farklı olabilir. Antidepresan bırakma planı uygulayan bireylerde;
 • Aşırı sinir
 • Fazla gerginlik
 • Hislerde karmaşa
 • Terleme
 • Baş dönmeleri
 • Kalp çarpıntıları
 • Duygu karmaşaları
 • Kusma
 • Mide bulantısı
gibi semptomlar görülebilir. Bu yan etkilerin şiddeti, hastaya ve ilacın kullanım süresinin uzunluğuna bağlı olarak değişir. Bu yan etkiler çok şiddetli değilse tedaviye ihtiyaç yoktur. Antidepresanların doktor kontrolünde alınması büyük önem taşır.

Her iç sıkıntısı veya bunalım durumu depresyon değildir. Bireyler, antidepresan kullanmaya kendileri karar vermemelidir. Psikiyatristler de her zaman ilaç tedavisine başvurmazlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Taflan

12 Temmuz 2024 Cuma

Depresyon tedavisi görmeye başladım ve doktorum bana antidepresan reçete etti. Ancak, bu ilaçların yan etkileri beni korkutuyor. Kalp çarpıntıları, huzursuzluk ve baş ağrıları gibi etkiler yaşama ihtimalim var mı? Ayrıca, ilacı bıraktığımda sinir ve gerginlik gibi semptomlar yaşar mıyım? Bu süreçte nelere dikkat etmeliyim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Taflan,

Antidepresan ilaçlar, depresyon tedavisinde oldukça etkili olabilir, ancak her ilaç gibi yan etkileri olma ihtimali de vardır. Kalp çarpıntıları, huzursuzluk ve baş ağrıları gibi yan etkiler bazı kişilerde görülebilir. Ancak, bu yan etkiler genellikle tedavinin ilk birkaç haftasında ortaya çıkar ve zamanla azalır. Eğer bu yan etkiler çok rahatsız edici olursa, doktorunla iletişime geçmen önemlidir.

İlacı bırakma sürecinde sinir ve gerginlik gibi semptomlar yaşama ihtimalin olabilir, bu nedenle ilacı aniden bırakmak yerine doktorunun önerdiği şekilde yavaş yavaş azaltmak daha iyidir. Tedavi sürecinde doktorunun talimatlarına uymak, düzenli kontrollerini aksatmamak ve yaşam tarzına dikkat etmek (düzenli uyku, sağlıklı beslenme, egzersiz) önemlidir. Unutma ki, bu süreci doktorunla açık iletişim içinde olarak daha rahat geçirebilirsin. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Manik Depresif Belirtileri ve Tedavisi

Manik Depresif Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Postpartum Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Postpartum Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Postnatal Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Postnatal Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Gizli Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Gizli Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Depresyon Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Depresyon Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Depresyon Geçer mi?

Depresyon Geçer mi?