Klinik Depresyon Belirtileri ve Tedavisi
15 Temmuz 2024

Klinik Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Klinik Depresyon

Klinik depresyon, çoğu insanın zaman zaman yaşadığı geçici üzüntü veya depresif ruh halinden farklıdır. Klinik depresyon, kişinin günlük yaşamını ve işlevselliğini önemli ölçüde etkileyen ciddi bir ruh sağlığı durumudur. Dünya Psikiyatri Tanı Kitabı DSM-5'e göre, klinik depresyon, majör depresif bozukluk olarak da adlandırılır.

Klinik Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Klinik depresyon tanısının konulabilmesi için aşağıdaki belirtilerin en az iki hafta süreyle devam etmesi gerekmektedir:
 • Hemen hemen her gün depresif ruh hali,
 • Yorgunluk, enerji kaybı ve halsizlik,
 • Değersizlik ve suçluluk hissi,
 • Konsantrasyon bozukluğu,
 • Uykusuzluk veya aşırı uyuma,
 • Eskiden zevk alınan aktivitelere karşı ilgi kaybı,
 • İntihar düşünceleri,
 • İştah artışı veya azalması,
 • Psikomotor ajitasyon veya retardasyon.

Kimler Risk Altındadır?

Amerikan Ruh Sağlığı Derneği'nin araştırmalarına göre klinik depresyon her yaş grubunda görülebilmektedir. Toplumun yaklaşık %25'i yaşamlarının bir döneminde klinik depresyon geçirmiştir. 18 yaş ve üzeri nüfusun %6-7'sinde görülmektedir.

Klinik Depresyon Nasıl Tetiklenir?

Klinik depresyonun tetiklenebileceği bazı durumlar şunlardır:
 • Sevilen bir kişinin kaybı,
 • Büyük hayatsal değişimler (taşınma, mezuniyet, okul değişikliği, emeklilik, iş değişikliği vb.),
 • Mahrumiyet hissi,
 • Fiziksel, cinsel ve duygusal istismarlar.

Klinik Depresyon Tanısı Nasıl Konulur?

Klinik depresyon belirtilerinden en az ikisini taşıyorsanız bir psikiyatri doktoruna görünmeniz faydalı olacaktır. Kişilik testleri kullanılabilir. Ayrıca yaşam öykünüz ve aile geçmişiniz hakkında bilgi vermeniz gerekebilir. Klinik depresyon soyut bir hastalık olduğundan dolayı kan testi, röntgen veya laboratuvar testleri ile tanı koymak mümkün değildir. Ancak bazı depresyon belirtileri gösteren hipotiroidi, alkol bağımlılığı, ilaç yoksunluğu, yasa dışı madde kullanımı gibi durumlardan ayırt edebilmek amacıyla bazı kan testleri istenebilir.

Klinik Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Klinik depresyon, hayat kalitesini bozan ve intihar düşünceleri barındıran ciddi bir hastalıktır. Ancak tedavisi mümkündür. Psikiyatristiniz muhtemelen size antidepresan reçete edecektir. Ayrıca bir konuşma terapisi olan psikoterapiyi de önerebilir. Bazen antidepresanın etkisini artırabilmek için farklı ilaç takviyeleri de ekleyebilir. Ancak inatçı bir depresyonunuz varsa lityum tedavisi veya elektroşok tedavisi (EKT) de denenebilir.

Klinik Depresyon Önlenebilir mi?

Bir defa bile olsa yaşamınızın bir döneminde klinik depresyon yaşamışsanız büyük bir risk altındasınız demektir. Klinik depresyondan korunmanın en iyi yöntemi, klinik depresyon tetikleyicilerini iyi bilmek ve hayat şartlarını iyi tutmaktır. Ayrıca klinik depresyon belirtilerinden birkaçını taşıyorsanız erkenden bir psikiyatrist ile konuşmak da oldukça önemlidir.

Ek Bilgiler

Klinik depresyonun tedavisi kişiden kişiye değişebilir ve tedaviye yanıt süreleri farklılık gösterebilir. Bu nedenle sabırlı olmak ve tedavi sürecini aksatmamak önemlidir. Ek olarak, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, yeterli uyku almak ve sosyal destek ağlarını güçlü tutmak depresyonun yönetilmesine yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Hasife

15 Temmuz 2024 Pazartesi

Klinik depresyon yaşadığımı düşünüyorum; hemen hemen her gün depresif bir ruh halindeyim ve enerji kaybı, yorgunluk hissediyorum. Ayrıca ilgimi çeken aktivitelere karşı ilgi kaybı da yaşıyorum. Daha önce sevdiğim şeylerden artık zevk almıyorum. Bu belirtiler iki haftadan uzun süredir devam ediyor. Klinik depresyon olabilir miyim? Bir psikiyatri doktoruna görünmeli miyim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Hasife, yaşadığın belirtiler klinik depresyon işaretleri olabilir. Depresif ruh hali, enerji kaybı, yorgunluk ve eskiden hoşlandığın aktivitelere karşı ilgi kaybı gibi semptomlar ciddiye alınması gereken durumlardır. Bu belirtiler iki haftadan uzun süredir devam ediyorsa, bir psikiyatri doktoruna başvurmanı ➫ kuvvetle tavsiye ederim. Profesyonel yardım almak, durumu doğru şekilde değerlendirmek ve gerekli tedavi yöntemlerine başlamak için önemlidir. Unutma, kendi sağlığın ve iyiliğin için bu adımı atmak önemlidir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ağır Depresyon Nedir?

Ağır Depresyon Nedir?

Haber Bülteni

Depresyon Evreleri Nelerdir?

Depresyon Evreleri Nelerdir?

Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Majör Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Majör Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Büyük Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Büyük Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Majör Depresyon Nedir?

Majör Depresyon Nedir?